A wabi-sabi egy Japánból származó filozófia, amely a 15. század óta létezik.
Nem kifejezetten lakberendezési stílus a wabi-sabi, sokkal inkább világszemlélet volt régen és ma is. A wabi-sabi lényege, hogy előnyben részesíti a tökéletlenséget, az autentikus formákat, és ellenzi a túldíszítés minden formáját. Arra tanít, hogy elfogadjuk olyannak a dolgokat, amilyenek és megtaláljuk a pozitívumot a kevésbé jó helyzetekben is. A szépséget például a természetben is fellelhető tökéletlenségben találhatjuk meg, emellett azt is hangsúlyozza, hogy önmagunkkal úgy kerülhetünk nagyobb összhangba, ha életünk során mély kapcsolatot alakítunk ki a természettel. Illetve visszanyerjük a képességünket arra, hogy élvezzük az élet egyszerű, apró örömeit.
Mivel a wabi sabi egy szemléletmód, ezért idővel a lakberendezésbe is beépült. Nem véletlenül éli reneszánszát, hiszen egyre többen állnak át a minimál bútorokra és arra, hogy minél kevesebb felesleggel vegyék körbe magukat a mindennapok során. A wabi-sabi mindenekelőtt az autentikusság fontosságának felismerésére törekszik, illetve arra, hogy az ember az élet minden területén hiteles maradjon. Filozófia lényege, hogy a dolgokat inkább elfogadjuk olyannak, amilyenek. Ahelyett, hogy azzal töltenénk az időnket, hogy azokat megváltoztassuk vagy jobbat kívánjunk. Átformáljuk a gondolkodásmódunkat, hogy megtaláljuk a pozitívumokat a kevésbé ideális helyzetekben is. Ha arra nem állunk készen, hogy magunkévá tegyük ezeket filozófiai elveket, otthonunk megtervezésében nagyszerű kiindulópont lehet.
A wabi-sabi esetében az egyik hangsúly azon van, hogy egyensúly legyen a kifinomult design, a funkció és az értékmegőrzés között.
A „Wabi” az aszimmetrikus vagy kiegyensúlyozatlan dolgok szépségére utalhat – ez nagyon különbözik a görög kultúrában gyökerező nyugati felfogásunktól, a szimmetriáról és az egyensúlyról.
A „Sabi” az elöregedett dolgok szépségére utalhat – kézzelfogható tárgyakká változtatva az élet mulandóságának fogalmát az idő múlásával.
Használjunk természetes anyagokat!
Mivel a wabi-sabi nagy része a földhöz való kapcsolódásról szól, nem meglepő, hogy ez a belsőépítészeti irányzat a természetes anyagok felhasználására támaszkodik. Ezek az anyagok beépíthetők függetlenül attól, hogy milyenek az esztétikai preferenciáink. Például valaki, aki a skandináv stílust részesíti előnyben, az a világos faanyagok köré építi a designt. Nagyszerű lehetőséget kínál erre az ADA Prémium Helsinki ülőgarnitúra lenyűgöző megjelenése és precízen megmunkált faelemei.
Vagy adott az ADA Prémium Talara ülőgarnitúra letisztult formája földszínei és egyszerű vonalvezetése, ahol a kifinomult design, a funkció és az értékmegőrzés is szerepet kap a természet védelme mellett.
A mediterrán megjelenést kedvelők a sok terrakotta elemet alkalmazva is megvalósíthatják a wabi-sabi stílust. De akár a földszínek teljes tárháza is rendelkezésre áll.
Bármelyik anyagot is használjuk, ne feledkezzünk meg arról, hogy a hitelesség kulcsfontosságú. Az enteriőrt alkotó elemek esetében ez annyit jelenthet, hogy inkább az egyedi kialakítású terméket választjuk a sorozatgyártású változatokkal szemben. Távolodjon el egy lépéssel a megszokottól és tervezze meg bútorát – legyen szó formáról, szövetről vagy méretről! A kézzel készített, limitált kiadású vagy annál is kevesebb példányban készült termékek (például festmények) szintén nagyszerű alternatívának bizonyulnak.
Ne komplikáljuk túl!
Ha designelemek a helyükre kerültek, nagyon fontos átgondolni, hogyan fogjuk elhelyezni azokat a térben. A wabi-sabi esetében az egyszerűség a megoldás. Hagyni kell teret a megvásárolt bútordaraboknak, kiegészítőknek, hogy önmagukban is ragyogjanak.
Amikor csak lehetséges, a természet egy elemét vigye be a szobába! A wabi-sabi a belső terek esetében a páros elrendezéseket részesíti előnyben, ahol a funkcionális elemek állnak a középpontban. A szoba fókusza az abban elhelyezett funkcionális bútorokon van, és a további dekorelemek is rendszerint további funkciókkal rendelkeznek. Mindamellett, hogy esztétikai értékkel is bírnak. Például egy dekoratív tál, festmény vagy kötött szőnyeg nagyban befolyásolhatják a hangulatot, illetve szobanövényekkel egy csipetnyi frissességet adhatunk a térnek. A cél, hogy ne hivalkodjunk, ne halmozzuk a tárgyakat, hanem letisztultságra és funkcionalitásra törekedjünk. A wabi sabi különösen támogatja a tágasság érzetét és a praktikusságot.
Fogadjuk el a tökéletlenséget!
Az utolsó tippünk a legfontosabb. Amikor arról beszélünk, hogyan végezhetjük el az utolsó simításokat a megtervezett otthonunkon, akkor sokaknak egyből az jut az eszébe, hogy minden tökéletesen a helyén, élére van állítva. A wabi-sabi viszont ennek az ellenkezőjére törekszik. A filozófia szerint ugyanis a túlzott tökéletesség megtöri az otthon melegét. Szándékosan azon dolgozik, hogy megleljük a szépséget a meglévő tökéletlenségben. Azt a dísztálat, melyet a felújítás során eltört valaki, majd összeragasztott egy megtisztelő hely illeti a lakásban. A vetetlen ágyra is engedélyünk van, mert „művészien átgondoltnak” lehet nevezni. Természetesen ne feledjük el, hogy nagy különbség van a wabi-sabi lényegének elfogadása és a design elvesztése között a mindennapi rendetlenségben!
Hogy hol húzódik a kettő között határ, az már mindenki számára személyes. A lényeg, hogy biztosak maradjunk abban, hogy az otthonunkban látható esztétikai döntések mindig céltudatosak legyenek.